Organizacja ruchu podczas wyścigu Tour de Pologne

Miejski Inżynier Ruchu informuje, że w dniu 29 lipca 2023 r., w związku z odbywającym się na terenie miasta Poznania, gmin powiatu poznańskiego i województwa wyścigiem kolarskim Tour de Pologne, niezbędne będą czasowe zmiany w organizacji ruchu.

Tour de Pologne 2023

Wyścig rozpocznie się startem honorowym w sobotę o godz. 12:00 na placu Marka na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Zawodnicy pojadą ul. Bukowską w kierunku Przeźmierowa i Toru Poznań, gdzie o godz. 12:15 nastąpi start ostry. Trasa wyścigu na terenie Poznania poprowadzi ul. Wichrową, Słupską, Psarskie, Koszalińską i Biskupińską do Suchego Lasu, a następnie ul. Meteorytową, Jaśkowiaka i Radojewo w kierunku Biedruska. Licząca 180 km trasa poprowadzi dalej przez Biedrusko, Bolechowo, Murowaną Goślinę, Pobiedziska, Kostrzyn, Środę Wielkopolską, Zaniemyśl, Kórnik, Mosinę, Puszczykowo, Łęczycę, Komorniki do Plewisk, Skórzewa i Przeźmierowa.

Sobotni etap zakończy się po godz. 16:00 liczącą 4 km rundą z metą na Torze Poznań, na który zawodnicy wjadą od strony ul. Skórzewskiej w Przeźmierowie.

W związku z wyścigiem w godzinach od 11:00 do 12:15 wyłączony zostanie całkowicie ruch ogólny pojazdów na ul. Bukowskiej od MTP i ul. Roosevelta do skrzyżowania z ul. Polską. W tym czasie wstrzymany zostanie też ruch na odcinku ul. Grunwaldzkiej od skrzyżowania z ul. Matejki i Szylinga do MTP. Odcinki te zostaną otwarte zaraz po przejechaniu zawodników i pojazdów towarzyszących.

Na odcinku ul. Bukowskiej od ul. Polskiej do granic miasta i ronda przy ul. Rynkowej w Przeźmierowie wyłączony zostanie ruch na jezdni północnej. Utrzymany zostanie ruch jezdnią południową ul. Bukowskiej w kierunku od ronda w Przeźmierowie do ul. Polskiej w Poznaniu. Z tego kierunku możliwy będzie dojazd m.in. do lotniska na Ławicy. Chwilowe wstrzymania ruchu na śluzach przez ul. Bukowską możliwe są jedynie ok. godz. 12:15.

Na całej trasie wyścigu ruch pojazdów wstrzymywany będzie na ok. 40-50 minut przed planowanym przyjazdem peletonu i będzie wznawiany bezpośrednio po jego przejechaniu. Ruch poprzeczny będzie nadzorowany przez policję i wstrzymywany tylko na czas przejazdu uczestników i pojazdów wyścigu.

Na czas wyścigu na jego trasie wyłączone zostaną sygnalizacje świetlne, a przejazd w poprzek trasy umożliwiać będą śluzy na skrzyżowaniach wzdłuż ul. Bukowskiej oraz na skrzyżowaniach: Słupska/Dąbrowskiego/Wichrowa, Biskupińska/Wańkowicza, Morasko/Poligonowa, Jaśkowiaka/Glinienko/Lewandowskiego.

Komunikacja autobusowa i tramwajowa zostanie podporządkowana czasowej organizacji ruchu i będzie odbywać się z wykorzystaniem śluz.

Prosimy o zachowanie ostrożności w rejonie zawodów.

Organizatorem Tour de Pologne UCI World Tour jest Lang Team Sp. z o.o., we współpracy z Miastem Poznań, Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, Powiatem Poznańskim oraz Automobilklubem Wielkopolski.

Źródło: Miejski Inżynier Ruchu

Redaktor: Maciej Pawlik