MenuMenu główne
Powiat Poznański



W mediach o nas

Ożywienie na rynku pracy? (30.03.2021)

Logo gazety Rzeczpospolita

Budownictwo jest sektorem, gdzie są już widoczne oznaki sezonowego ożywienia. W najnowszym barometrze agencji zatrudnienia ManpowerGroup plany wzrostu zatrudnienia w II kwartale najczęściej deklarowały właśnie firmy budowlane (co piąta). Poprawiają one koniunkturę na rynkach pracy w największych polskich aglomeracjach i w powiatach wokół nich, gdzie jest najwięcej inwestycji w biura i mieszkania.

Jak potwierdzają dane GUS mieszkaniową czołówkę tworzą Warszawa, Kraków i Wrocław, gdzie można liczyć też na rozwój zatrudnienia w związanych z mieszkaniami usługach. Z kolei do powiatów wokół aglomeracji ściągają też inwestorzy stawiający magazyny i centra logistyczne.

Jak wynika z raportu firmy Grant Thornton, to Warszawa, Kraków i Wrocław oferowały w lutym br. największy wybór ofert zatrudnienia. Wprawdzie restrykcje sanitarne ograniczające działalność części branż, w tym hotelarsko-gastronomicznej (HoReCa), również tam wywołały spadki liczby ogłoszeń o pracy, ale ich wybór nadal jest spory. Tym bardziej że są to też czołowe ośrodki nowoczesnych usług dla biznesu.

W Krakowie i Wrocławiu liczba ogłoszeń rekrutacyjnych była w lutym tylko o 7–8 proc. mniejsza niż rok wcześniej. Według ManpowerGroup, południowo-zachodnia Polska, na czele z Dolnym Śląskiem, jest regionem najlepszej koniunktury na rynku pracy: to tam jest najwyższa prognoza netto zatrudnienia na nadchodzący II kwartał (+10 pkt proc.). Potwierdzają to także dane agencji zatrudnienia Adecco – jak ocenia Magdalena Bargieł, dyrektor HR w Adecco Group, pracodawcy w południowej i zachodniej

– Nie brakuje ofert pracy dla specjalistów, dla osób z obszaru pracy produkcyjnej czy biurowej ze znajomością języków obcych – wylicza Tomasz Moskwa, dyrektor regionu w Adecco Group. Według Magdaleny Bargieł, dość stabilna jest też sytuacja we wschodniej Polsce, gdzie – niezależnie od lockdownu – wkrótce nastąpi wysyp sezonowych prac w rolnictwie.

Słabiej jest na północy, której mocniej dotknęły ograniczenia sanitarne w turystyce i branży HoReCa. – Z umiarkowanym optymizmem patrzymy w tym roku na pracę sezonową. Trudno oczekiwać, że w obecnej sytuacji pandemicznej pojawi się więcej ofert pracy w branży turystycznej – twierdzi Artur Wawrzyniak, dyrektor Regionu w Adecco Group.
Wybór dla specjalisty

Północno-zachodnia Polska odczuła m.in. blokadę sanatoriów, które przyciągały wcześniej licznych kuracjuszy z Niemiec. Z obliczeń „Rzeczpospolitej” wynika, że w lutym powiat kołobrzeski zanotował największy w skali roku, ponaddwukotny przyrost zarejestrowanych w urzędach pracy bezrobotnych; ich liczba zwiększyła się do 1,7 tys. z 0,5 tys. rok wcześniej.

Na drugim miejscu był Poznań i powiat poznański, gdzie liczba bezrobotnych wzrosła w lutym o ponad 80 proc. w skali roku (łącznie do 12 tys.), do czego przyczyniły się m.in. zwolnienia w branży motoryzacyjnej. W dodatku – jak zwraca uwagę raport Grant Thornton – w lutym Poznań był wśród aglomeracji liderem spadku liczby ofert pracy – pracodawcy opublikowali tam prawie dwukrotnie mniej ofert niż rok wcześniej.

O ile regionalne różnice w zapotrzebowaniu na pracowników mają duże znaczenie w zawodach, które wymagają fizycznej obecności w miejscu pracy, to zanikają w przypadku specjalistów. Dominik Malec, dyrektor regionalny w Manpower, zwraca uwagę na efekt popularyzacji pracy zdalnej, która pozwala pozyskiwać pracowników bez ograniczeń terytorialnych. Jednocześnie we wszystkich rejonach Polski powstają nowe strefy ekonomiczne, pracodawcy zaś – niezależnie od województwa – odczuwają niedobory inżynierów, specjalistów IT oraz wykwalifikowanych pracowników fizycznych – dodaje Malec.

Rzeczpospolita

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 30 marca 2021