Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Pojadą na finał do Zakopanego

Uczniowie Zespołu Szkół w Puszczykowie wygrali powiatowy etap konkursu historycznego pod nazwą “Podhalańskie i spiskie drogi do niepodległości”. Tematem bieżącym tegorocznej edycji konkursu był “Szlak bojowy II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych – od zesłania do zniewolenia”.

– Ten konkurs to efekt naszej, trwającej już od kilku lat, współpracy z powiatem tatrzańskim. Nie jest to jego pierwsza edycja. W ubiegłym roku tematem przewodnim była historia rodziny Zamoyskich, która zrobiła tyle dla dobrego dla Kórnika oraz Zakopanego – mówi Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański.

Powiatowa część konkursowej rywalizacji miała odbyła się w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Poznaniu i przystąpiło do niej dziewięć drużyn. Uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych musieli sobie poradzić z wieloma bardzo trudnymi i wymagającymi sporej wiedzy historycznej pytaniami.

Wyniki prac oceniało jury pod przewodnictwem radnego powiatu poznańskiego, Zbigniewa Jankowskiego. Najlepsi w tej rywalizacji okazali się uczniowie Zespołu Szkół w Puszczykowie, którego dwa zespoły zajęły dwie pierwsze lokaty. Wygrała drużyna w składzie: Laura Tomczyk, Mateusz Lewandowski i Kacper Olejniczak.

Oni też w nagrodę wystąpią w finale konkursu, który odbędzie się 10 listopada w Zakopanem. – Bardzo się cieszymy z tej wygranej, ponieważ dzięki temu wszyscy po raz pierwszy będziemy mieli okazję zobaczyć stolicę Tatr. Liczymy także na dobry wynik w decydującej rozgrywce. Poza tym chętnie poznamy tamtejszy region, tak odmienny od naszego – stwierdził Mateusz Lewandowski.

Drugie miejsce w konkursie zajęła kolejna drużyna Zespołu Szkół w Puszczykowie w składzie: Olga Szuman, Patrycja Gadomska i Mariusz Mieloch. Trzecie miejsce przypadło uczniom Zespołu Szkół w Rokietnicy. Na ten wynik zapracowali: Adam Dudzik oraz Krzysztof Horała. Najlepszym ekipom nagrody wręczał wicestarosta poznański.

– Dzięki takim konkursom młodzież ma szansę lepiej poznać historię swojego kraju. Mam nadzieję, że zwycięzcy godnie będą reprezentować nasz powiat w finale. Dla nich będzie to też świetna okazja do pogłębienia swojej wiedzy, a także poznania Zakopanego, gdzie spędzą kilka dni – podsumował Tomasz Łubiński.

Opublikowano: 9 października 2015