MenuMenu główne
Powiat Poznański



Relacje

Propozycje kulturalne

kulturalnie grafika

Na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. W roli naszych recenzentów występują prawdziwi fachowcy. Do wysłuchania konkretnych płyt zachęca Jakub Kozłowski z Wydawnictwa In Rock z Czerwonaka, a gry wybiera dla Was Michał Cyranek i Tomasz Skoracki ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa. Książki to domena Anny Walkowiak-Osowskiej oraz Magdaleny Kozłowskiej z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, a filmy i seriale dla naszych Czytelników oceniają Agata Klaudel-Berndt z Kultury Tarnowa i Joanna Sobik z Kostrzyńskiego Kina za Rogiem.

Wszystkie polecane tytuły to ich subiektywny wybór. Czasami są to nowości na rynku, a czasami nasi recenzenci wracają do wydawnictw mających swoją premierę już jakiś czas temu, a do których ich zdaniem warto wrócić. Zawsze będą to jednak pozycje wartościowe, po które warto sięgnąć w wolnej chwili. Liczymy, że ich propozycje będą dla Was pomocne w wyborze danej płyty, filmu, książki czy też gry. Wierzymy również, że w tym naszym kulturalnym kąciku Prasowej17. każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe propozycje poniżej…

 

MUZYKA: Kate Bush „The Dreaming”
okładka płytyNie wiem, czy nazwanie Kate Bush królową progresywu nie jest małą przesadą, ale na pewno muzyce w wykonaniu Kate Bush o wiele bliżej do twórczości jej „odkrywcy” Davida Gilmoura niż, powiedzmy, muzyki Madonny. Nie ma takiej drugiej twórczyni, jak Kate i nie ma drugiej tak bezkompromisowej i intrygującej płyty w jej dorobku jak „The Dreaming”. Ten album to jest prog. Płyta odrobinę zapomniana bo i mniej przystępny od słynniejszego poprzednika („Never for Ever”) i mniej melodyjny od następcy („Hounds of Love”). Nie mamy wiele miejsca więc napiszę tak: „The Dreaming” jest albumem równie szalonym co video nakręcone do utworu „Sit in Your Lap” i równie głębokim jak jego tekst. Jeżeli chcecie poznać jedną płytę z dorobku Kate Bush, niech to będzie właśnie ta.
Jakub Kozłowski (Wydawnictwo In Rock z Czerwonaka)

 

KSIĄŻKA: Maria Reimann „Nie przywitam się z państwem na ulicy. Szkic o doświadczeniu niepełnosprawności”
okładka ksiązkiAntropolożka Maria Reimann w swojej książce skupiła się na kobietach z zespołem Turnera. To choroba genetyczna występująca tylko u kobiet, mająca bardzo wiele zróżnicowanych objawów. Swoje obserwacje i wyniki rozmów zestawiła z własnymi doświadczeniami – badaczka była osobą niedowidzącą. Tytuł książki nawiązuje do jej osobistych przeżyć, niemożliwości rozpoznania ludzi na ulicy, a tym samym przywitania się z nimi. Niesamowicie ciekawa lektura zmuszająca do refleksji nie tylko nad osobami niepełnosprawnymi, ale także nad człowieczeństwem. Polecamy serdecznie.
Anna Walkowiak-Osowska (Biblioteka Publiczna w Swarzędzu)

 

FILM: „Na twoim miejscu”
plakat filmuKaśka i Krzysiek to młode, atrakcyjne małżeństwo z uroczym synkiem, dobrą pracą i perspektywami na przyszłość. Wydaje się, że powinni być szczęśliwi, a jednak są na skraju rozwodu. Każdy dzień spędzają tak samo – na kłótniach… aż do poranka, od którego będą zmuszeni współpracować jak jeszcze nigdy dotąd. A wszystko przez… zamianę ciał. Od teraz Krzysiek jest Kaśką, a Kaśka Krzyśkiem. Każde z nich musi przejąć obowiązki tego drugiego i stawić czoło problemom, o których istnieniu wcześniej nie mieli pojęcia. Czy to sprawi, że inaczej spojrzą na siebie nawzajem i nauczą się empatii? Zamiana ciał jest tylko wytrychem, z którego korzystają twórcy tej polskiej komedii, żeby móc powiedzieć kilka niebanalnych słów o współczesności.
Joanna Sobik (Kostrzyńskie Kino za Rogiem)

 

GRA: „Nimalia”
pudełko gryTo rodzinna gra karciana, w której gracze tworzą własne rezerwaty przyrody. Gra trwa pięć rund. W każdej z nich gra się po trzy karty. Karty musimy dokładać do naszego rezerwatu w ten sposób, by zakryć przynajmniej jeden element. Można też zakryć daną kartę całkowicie. W każdej rundzie punktujemy za co innego np. za goryle umieszczone przy wodopoju lub za największy teren sawanny. W grze mamy do czynienia m.in. z mechaniką draftu, co oznacza, że w każdej rundzie gracze wybierają i przekazują sobie karty, pozyskując nowe zwierzęta do swojego rezerwatu. Proste zasady, dowolność układania kart, zróżnicowane cele, przyjemne dla oka ilustracje kart to duże atuty gry.
Tomasz Skoracki (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych „Kości” Puszczykowo)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 13 października 2023