MenuMenu główne
Powiat Poznański



Relacje

Propozycje kulturalne

kulturalnie grafika

Na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. W roli naszych recenzentów występują prawdziwi fachowcy. Do wysłuchania konkretnych płyt zachęca Jakub Kozłowski z Wydawnictwa In Rock z Czerwonaka, a gry wybiera dla Was Michał Cyranek i Tomasz Skoracki ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa. Książki to domena Anny Walkowiak-Osowskiej oraz Magdaleny Kozłowskiej z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, a filmy i seriale dla naszych Czytelników oceniają Agata Klaudel-Berndt z Kultury Tarnowa i Joanna Sobik z Kostrzyńskiego Kina za Rogiem.

Wszystkie polecane tytuły to ich subiektywny wybór. Czasami są to nowości na rynku, a czasami nasi recenzenci wracają do wydawnictw mających swoją premierę już jakiś czas temu, a do których ich zdaniem warto wrócić. Zawsze będą to jednak pozycje wartościowe, po które warto sięgnąć w wolnej chwili. Liczymy, że ich propozycje będą dla Was pomocne w wyborze danej płyty, filmu, książki czy też gry. Wierzymy również, że w tym naszym kulturalnym kąciku Prasowej17. każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe propozycje poniżej…

 

MUZYKA: COS „Postaeolian Train Robbery”
okładka płytyCóż to jest za zespół, cóż za płyta. Progresywna muzyka osadzona w tle wspaniałego, dadaistycznego śpiewu cudownej wokalistki. Melodyka sceny Canterbury, psychodelia i progresyw zmieszane w jedno, szaleństwo i piękno. Gdy już przyzwyczaicie się do nietypowego śpiewu i połamanych linii melodycznych Pascale Son docenicie to, co w tle wyprawia niezastąpiony i bez wątpienia niedoceniany gitarzysta Daniel Schell. Wpływy Zao, Magma czy Univers Zero są wyraźne i jasne, ale równocześnie w żaden sposób nie wpływają na umiejętność wytworzenia swojej własnej autonomicznej sfery twórczej, w której zespół się porusza. A gdy już poznacie na wylot „Postaeolian Train Robbery” przed wami jeszcze dwie równie dobre płyty i dwie niewiele im ustępujące. Belgijski zapomniany klejnot, który warto odkopać.
Jakub Kozłowski (Wydawnictwo In Rock z Czerwonaka)

 

KSIĄŻKA: Agata Romaniuk „Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu”
okładka książkiKsiążka jest zbiorem kilkunastu prawdziwych historii kobiet żyjących w Omanie. Tematyka skupia się na małżeństwie jako takim. W przeciwieństwie do popularnych w ostatnich latach powieści i reportaży o świecie islamskim tu nie ma epatowania przemocą, nieszczęściem, bólem. Owszem, nie wszystkie bohaterki wiodą szczęśliwe życie, niektóre doznają krzywdy ze strony męża-tyrana czy złośliwej teściowej. Ale przecież takie zjawiska mają miejsce w każdej kulturze. I to właśnie jest największa zaleta książki – zostawia czytelnika z przekonaniem, że bez względu na kulturę, miejsce zamieszkania czy czasy, w jakich żyjemy, kochamy, zdradzamy, cieszymy się i cierpimy tak samo. Historie opisane są w ten sposób, że ma się odczucie, jakby się siedziało z bohaterkami na dobrej herbacie i słuchało opowieści koleżanki czy znajomej. Opowieści z życia codziennego, zwierzeń z kłopotów małżeńskich i zawodowych. Bo wbrew ogólnym przekonaniom kobiety w Omanie mogą pracować, są pilotkami samolotów, lekarkami, nauczycielkami.
Anna Walkowiak-Osowska (Biblioteka Publiczna w Swarzędzu)

 

FILM: „Wieloryb”
plakat filmuAmerykański dramat psychologiczny z 2022 roku w reżyserii Darrena Aronofsky’ego. To ekranizacja sztuki teatralnej Samuela D. Huntera, który był również autorem scenariusza do filmu. Charlie już od lat żyje na marginesie świata, uwięziony w małym mieszkaniu przez olbrzymią otyłość. Odrzucony, nie bez powodu, przez swoich bliskich, samotnie i świadomie zmierza w przepaść. Wystarczy jednak jeden impuls, jedno spotkanie, by zapalić w nim płomień nadziei na to, że jeszcze nie wszystko stracone. Charlie podejmuje próbę nawiązania dawno utraconego kontaktu z nastoletnią córką. Zdaje sobie sprawę, że ryzykuje utratę ostatniego złudzenia, gotów jest jednak podjąć to ryzyko, z wiarą że ma jeszcze szansę na odkupienie.
Joanna Sobik (Kostrzyńskie Kino za Rogiem)

 

GRA: „Jekyll i Hyde”
pudełko gryGra karciana dla dwóch osób, w której główną mechaniką jest trick-taking czyli zbieranie lew. Gra stara się oddać klimat konfliktu Doktora Jekylla oraz jego alternatywnej osobowości, Pana Hyde’a. Gracze wcielają się kolejno w powyższe postacie. Rozgrywkę rozpoczynamy ze znacznikiem przemiany po stronie Doktora, którego zadaniem będzie zapobiec przemianie w Pana Hyde’a, co w rozgrywce symbolizować będzie przesuniecie znacznika przemiany, na przeciwny koniec toru. Czas na spełnienie powyższego, to trzy rundy. W każdej rundzie, klasycznie zagrywamy kartę, a przeciwnik podąża wedle koloru zagrywając kartę z ręki. Zwycięzca zbiera lewę, przesuwa znacznik w odpowiednią stronę i rozpoczyna kolejną turę wyłożeniem karty. Zasady do wytłumaczenia w trzy minuty, a głębia rozgrywki zadziwia. Podsumowując, jesteśmy bardzo mile zakończeni tytułem, który w znakomity sposób poradził sobie z implementacją trick-takingu w grze dwuosobowej.
Michał Pawlak (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych „Kości”)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 27 października 2023