MenuMenu główne
Powiat Poznański



Relacje

Propozycje kulturalne

kulturalnie grafika

Na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. W roli naszych recenzentów występują prawdziwi fachowcy. Do wysłuchania konkretnych płyt zachęca Jakub Kozłowski z Wydawnictwa In Rock z Czerwonaka, a gry wybiera dla Was Tomasz Skoracki ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa. Książki to domena Anny Walkowiak-Osowskiej oraz Magdaleny Kozłowskiej z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, a filmy i seriale dla naszych Czytelników ocenia Joanna Sobik z Kostrzyńskiego Kina za Rogiem.

Wszystkie polecane tytuły to ich subiektywny wybór. Czasami są to nowości na rynku, a czasami nasi recenzenci wracają do wydawnictw mających swoją premierę już jakiś czas temu, a do których ich zdaniem warto wrócić. Zawsze będą to jednak pozycje wartościowe, po które warto sięgnąć w wolnej chwili. Liczymy, że ich propozycje będą dla Was pomocne w wyborze danej płyty, filmu, książki czy też gry. Wierzymy również, że w tym naszym kulturalnym kąciku Prasowej17. każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe propozycje poniżej…

 

MUZYKA: Opeth „Pale Communion”
okładka płytyZawsze byłem zwolennikiem progresywno death metalowego oblicza Opeth. Doceniałem ich umiejętność zestawiania ze sobą przeciwstawnych nastrojów, rozwiązań rytmicznych, riffów i łączenia na najwyższym poziomie tego, co stanowi kwintesencję obu stylów. Jednak to do „Pale Communion” wracam najczęściej. Dlaczego? Bo pomimo bycia ewidentnym hołdem dla wszystkich zapomnianych, przebrzmiałych i niemodnych, genialnych zespołów progresywnych lat siedemdziesiątych (i nie mówię tu o Yes czy Genesis), to Opeth potrafił wyraźnie odcisnąć własne piętno na muzyce, która powinna być odtwórcza. A nie jest. Uważam, że „Eternal Rains Will Come” to jeden z najlepszych utworów Opeth w historii. Podobnie „Moon Above, Sun Below” czy „Cusp of Eternity”. Piekielnie mocny album.
Jakub Kozłowski (Wydawnictwo In Rock z Czerwonaka)

 

KSIĄŻKA: Ulf Stark, Kitty Crowther „Uciekinierzy”
okładka książkiPiękna opowieść o więzi wnuka z dziadkiem. Ale – jak to w szwedzkiej literaturze – ta miłość nie jest łatwa. Bo też dziadek nie jest łatwy do kochania: gdy się zdenerwuje krzyczy i przeklina, jest wymagający, wszystkich krytykuje. A jednak kilkuletni wnuk go rozumie. Wie, że pod maską marudnego starca kryje się wrażliwy, dotknięty nieszczęściem człowiek, który potrzebuje pomocy, choć oczywiście nigdy o nią nie poprosi. Jest to książka o odchodzeniu, ale też o współodczuwaniu, akceptacji siebie i innych, o strachu przed nieznanym. Mimo smutnej tematyki pozostawia w czytelniku przekonanie, że świat jest miejscem uporządkowanym i że przy odrobinie wysiłku można naprawić stare błędy, być szczęśliwym i dać szczęście bliskim.
Magdalena Kozłowska (Biblioteka Publiczna w Swarzędzu)

 

FILM: „Doppelgänger. Sobowtór”
plakat filmuPolski film szpiegowski z 2023 roku w reżyserii Jana Holoubka. Przełom lat 70. i 80-tych. Europa jest podzielona żelazną kurtyną. Hans Steiner mieszka w tętniącym życiem Strasburgu, korzystając z możliwości, jakie daje Zachód. Wtapia się w lokalną społeczność, jednocześnie prowadząc działalność szpiegowską. Jan Bitner mieszka z rodziną w Gdańsku, pracuje w stoczni. Pozornie nic ich nie łączy, jednak przeszłość obydwóch skrywa pewną dramatyczną tajemnicę. Historia oparta na faktach. W rolach głównych Jakub Gierszał oraz Tomasz Schuchardt. Podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni film zdobył pięć nagród indywidualnych, w tym za reżyserię dla Jana Holoubka.
Joanna Sobik (Kostrzyńskie Kino za Rogiem)

 

GRA: „Orzeszki ze ścieżki”
okładka gryW tej grze pomagamy zwierzakom przygotować się do zimy – musimy pomóc im zgromadzić pożywienie i je przechować. To gra karciana, w której tworzymy własną część lasu. Każdy gracz buduje las z 16 kart, w siatce 4×4. W grze mamy do dyspozycji dwie talie kart, ze zwierzętami i z ich pożywieniem. Tak dokładamy karty do naszego lasu, aby dostarczyć najlepsze przysmaki wybranych zwierząt – np. lis lubi jajka, ale już nie przepada za owocami czy orzechami. Oczywiście nie będzie to łatwe ponieważ karty ze zwierzakami pokazują, ile pożywienia mogą przechować, a pożywienie ze ścieżki zbieramy po kolei, więc niekiedy będziemy zmuszeni dostarczyć mniej punktujące pożywienie dla naszych zwierząt. Szybka, ładna gra, z prostymi zasadami, w której będziemy chcieli wykręcić jak najlepszy wynik!
Tomasz Skoracki (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych „Kości”)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 19 kwietnia 2024