MenuMenu główne
Powiat Poznański



W mediach o nas

Rodzice pilnie poszukiwani! Trwa nabór (29.05.2022)

epoznan logo

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie nieustannie poszukuje osób mogących stać się rodzicami zastępczymi. W powiecie poznańskim funkcjonują obecnie 333 rodziny zastępcze. To nadal za mało. Dzieci, które na przykład trafiają do pogotowia opiekuńczego, z założenia mają tam przebywać do 8 miesięcy. Niestety na nowy dom i rodzinę czekają nawet kilka lat – mówi Anna Czerniak dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Obecnie w pogotowiach jest 25 dzieci, z czego 11, może już zostać umieszczonych w rodzinie zastępczej. Dzieci trafiają do rodzin zastępczych z różnych powodów. To przede wszystkim brak odpowiedniej opieki, wsparcia, a także poczucia bezpieczeństwa. Umieszcza się je w pieczy zastępczej do czasu pokonania trudności lub do czasu uregulowania ich sytuacji prawnej i zgłoszenia tego faktu do ośrodka adopcyjnego – wyjaśnia Anna Czerniak, dyrektor PCPR.

Zapotrzebowanie na kandydatów na rodziny zastępcze nieustannie jest bardzo duże. Dlatego Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie nieustannie poszukuje osób, które chciałyby w taki sposób pomóc małoletnim. Szkolenie dla kandydatów organizowane jest dla mieszkańców gmin powiatu poznańskiego – dodaje dyrektor PCPR.

Aby sprawować tego typu opiekę, należy złożyć wniosek o przyjęcie na szkolenie (osobiście, za pośrednictwem Poczty Polskiej lub poprzez e-PUAP). Na tej podstawie kandydaci zostają wpisani na listę osób oczekujących na kurs.

Rodziną zastępczą mogą być osoby, które są w związku małżeńskim lub nie. Cechują się odpowiedzialnością, mają pełnię władzy rodzicielskiej, nie były karane, wypełniają obowiązek alimentacyjny (jeśli został on zasądzony), nie są ograniczone w zdolności do czynności prawnych, mogą sprawować opiekę nad dzieckiem (co zostaje potwierdzone zaświadczeniem lekarskim i opinią psychologiczną). Zapewnią odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe oraz posiadają stałe źródło dochodów (co najmniej jedna z osób). Ważne, aby odbyły szkolenie dla kandydatów na rodzinę zastępczą i zostały zakwalifikowane do pełnienia tej funkcji – informuje Katarzyna Wozińska-Gracz, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

Nikt nie ukrywa, że stworzenie małoletniemu bezpiecznego azylu jest bardzo ciężką pracą. Świat nieustannie się zmienia. Pojawiają się nowe wyzwania, a także problemy, choćby natury społecznej. Dlatego w powiecie poznańskim duży nacisk kładziemy na politykę społeczną. Zwracamy uwagę nie tylko na wsparcie osób starszych, z niepełnosprawnościami czy przeciwdziałamy przemocy w rodzinie, ale również tworzymy mieszkania chronione, prowadzimy także dom dla rodziców wychowujących samotnie dzieci – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. Dodatkowo dużą uwagę zwracamy na młodzież bardzo doświadczoną przez los – dodaje starosta.

Więcej informacji na temat pieczy zastępczej można uzyskać na stronie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie www. pcpr.powiat.poznan.pl lub pod numerem telefonu 61 8410 710. W powiecie poznańskim funkcjonują łącznie 333 rodziny zastępcze, w których przebywa 464 dzieci. W tym w 190 rodzinach spokrewnionych jest 243 dzieci. W 121 rodzinach niezawodowych żyje 156 dzieci, a w 22 rodzinach zawodowych mieszka ich 65. W Rodzinnym Domu Dziecka przebywa 8 dzieci.

epoznan.pl

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 30 maja 2022