Uczyli pierwszej pomocy

zdjęcie strażnika gminnego wraz z kobietą podczas szkolenia udzielania pierwszej pomocy z fantomem

W lutym funkcjonariusze Straży Gminnej Czerwonak zorganizowali cykl spotkań z seniorami. Łącznie strażnicy odwiedzili osiem placówek. Tematyka spotkań dotyczyła podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach nagłych, w miejscach codziennego przebywania seniorów, a więc w domach, podczas odwiedzin u rodziny, znajomych lub podczas spacerów czy też zabaw z wnukami.

Zaangażowanie tej grupy mieszkańców było nieprzypadkowe. – Są to zazwyczaj osoby najczęściej przebywające w domach, sprawujące opiekę nad swoimi wnukami, a także, co istotne, stanowiące dla nich ogromny autorytet. Umiejętność szybkiego udzielenia pomocy w razie wypadku lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia, zdolność zachowania „zimnej krwi” i umiejętność skutecznego zorganizowania pomocy z zewnątrz, to czynniki znacznie zwiększające szanse osoby poszkodowanej – czytamy na stronie Straży Gminnej.

W ratownictwie medycznym funkcjonuje pojęcie tzw. „złotej godziny”. Jest to czas, w którym pacjent powinien zostać wyprowadzony ze wstrząsu lub, jeśli wymaga operacji, znaleźć się na stole operacyjnym. Pamiętajmy jednak, że czas „złotej godziny” nie liczy się od momentu dotarcia zespołu do pacjenta, lecz od chwili wystąpienia zagrożenia. Zarówno ratownicy medyczni, jak i lekarze zgodnie przyznają, że osoby, które w tym okresie otrzymają odpowiednią pomoc medyczną, mają o wiele większe szanse na przeżycie lub zminimalizowanie skutków zaistniałego zdarzenia.

– Dlatego niezwykle ważne jest, by osoby znajdujące się w otoczeniu osoby poszkodowanej potrafiły udzielić skutecznej pomocy. Co istotne, formy udzielenia pomocy to bardzo szeroki zakres działań, o czym przekonali się nasi słuchacze. Istotnym aspektem tych spotkań, oprócz przekazania wiedzy „technicznej” jest przygotowanie słuchaczy, uzmysłowienie im, że mogą stać się uczestnikiem takiego zdarzenia i jak istotne jest, by nie byli uczestnikami biernymi. Sama świadomość, jak wiele mogą uczynić, jest niezwykle skutecznym motywatorem – czytamy na stronie.

Pierwsze spotkanie z tego cyklu zainaugurował Marcin Wojtkowiak, wójt Gminy Czerwonak. W trakcie zajęć seniorzy otrzymali także miniaturowe zestawy ułatwiające udzielenie pierwszej pomocy. – Z uwagi na spore zainteresowanie w kolejnych miesiącach planujemy dalsze spotkania w Klubach Seniora – zapewniają przedstawiciele Straży Gminnej Czerwonak.

Zdjęcia: Straż Gminna Czerwonak Facebook

Opublikowano: 22 lutego 2019