Strażacy mieli swoje święto

powiatowy dzień strażaka

– To święto jest doskonałą okazją, aby podziękować Wam za to, co każdego dnia robicie. A dziękować jest za co, bo dzięki Wam nasi mieszkańcy mogą się czuć bezpiecznie – mówił starosta poznański Jan Grabkowski podczas uroczystych obchodów Powiatowego Dnia Strażaka, które odbyły się 27 maja na terenie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

– To ważny i szczególny dzień, i tak go traktujemy. To co robicie jest wspaniałe. To zaszczyt i przyjemność wspierać Was w codziennej pracy. Wychodzimy z założenia, że dobrze wyszkolony i wyposażony strażak jest bezpieczny dla siebie i dla tych, których ratuje. Dlatego nie szczędzimy pieniędzy na bezpieczeństwo. Angażujemy się w różnego rodzaju inwestycje, a także kupujemy sprzęt. To nie jest nasz obowiązek, ale chcemy to robić, ponieważ zależy nam na tym, aby wszyscy w powiecie czuli się bezpiecznie – podkreślił starosta poznański.

Powiatowy Dzień Strażaka był okazją do wręczenia różnego rodzaju wyróżnień, nominacji oraz odznaczeń. Jedno z nich – złotą odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” otrzymał Jan Grabkowski, któremu także wręczono podziękowania za pomoc i wspieranie Państwowej Straży Pożarnej. Podobne wyróżnienie otrzymała również Skarbnik Powiatu, Renata Ciurlik. Podczas uroczystości przyznano także tradycyjne nagrody w konkursie na „Strażaka Roku Powiatu Poznańskiego”.

Tym razem nagrody pierwszego stopnia otrzymali mł. kap. Kamil Całuj z JRG 9 w Mosinie oraz dh Łukasz Anioła z OSP Swarzędz. – To dla mnie ogromne wyróżnienie, choć wcale nie czuję się super strażakiem – mówił ten drugi. On w ubiegłym roku pomógł kobiecie, która straciła przytomność. – Dzięki szybkiej akcji udało się przywrócić u tej pani czynności życiowe. Nie ukrywam, że to wspaniałe uczucie pomagać innym. To pomaganie, to zresztą kwintesencja naszej codziennej pracy – dodał druh Anioła.

Laureat powiatowej nagrody w Ochotniczej Straży Pożarnej działa od sześciu lat. – Nakłonili mnie do tego koledzy. Jaki powinien być dobry strażak? Musi przede wszystkim kochać to co robi i spełniać się w tym – dodał. Strażakom podczas uroczystości dziękował m.in. Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. – Jesteśmy uniwersalną służbą ratowniczą. Tylko w ubiegłym roku uczestniczyliśmy w ponad 12 tysiącach zdarzeń, niosąc pomoc potrzebującym – podsumował Jacek Michalak.

Opublikowano: 27 maja 2023