MenuMenu główne
Powiat Poznański



W mediach o nas

Świadomość społeczna wzrasta

Filantrop naszych czasów, luty 2017

W nowym, lutowym numerze miesięcznika ”Filantrop naszych czasów”, pisma Ruchu Twórczego Osób Niepełnosprawnych, pojawił się wywiad z Elżbietą Bijaczewską, dyrektorem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Poznaniu, który przeprowadziła Karolina Kasprzak. Oto co Elżbieta Bijaczewska odpowiedziała na pytanie jak ocenia miniony rok w związku z działaniami podejmowanymi przez PCPR na rzecz osób z niepełnosprawnościami? Co zosta-
ło zrobione, a co wymaga jeszcze pracy?

– Miniony rok oceniam bardzo dobrze. Zarówno PCPR jak i organizacjepozarządowe działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami angażowały się w realizację inicjatyw, których celem było wyrównywanie szans i przeciwdziałanie wykluczeniu tej grupy społecznej. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie pomoc ze strony Powiatu Poznańskiego, który wspiera finansowo tego typu zadania w ramach otwartych konkursów ofert. Prócz tego samorząd przeznaczył w ubiegłym roku kwotę 200 tysięcy złotych na zadania z zakresu rehabilitacji społecznej osób z niepełnosprawnościami. Środki te w 2016 roku zostały przeznaczone na dofi nansowanie likwidacji barier architektonicznych i technicznych oraz na dofi nasowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze.

W bieżącym roku Powiat nadal wspiera rehabilitację społeczną osób z niepełnosprawnościami dodatkowymi środkami budżetowymi w wysokości 200 tysięcy złotych. Poza tym Powiat Poznański w ubiegłym roku kontynuował zwiększony udział na poziomie 15% w dofi nansowaniu uczestnictwa osób z niepełnosprawnością w warsztatach terapii zajęciowej, mimo że przepisy nakładają na powiaty obowiązek finansowania kosztów działalności warsztatu ze środków samorządu w wysokości co najmniej 10% tych kosztów.

W tym roku PCPR będzie pracowało między innymi nad sprawą dostępu do usług opiekuńczych i przeciwdziałania umieszczaniu dzieci w pieczy zastępczej. W ramach projektu pod nazwą „Razem lepiej. Działania na rzecz poprawy dostępu do usług opiekuńczych i przeciwdziałania umieszczaniu dzieci w pieczy zastępczej w powiecie poznańskim”, który będzie trwał 2 lata i jest finansowany ze środków unijnych, wsparcie otrzyma 48 rodzin biologicznych, 120 dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym, 24 osoby prowadzące rodzinną pieczę zastępczą i 24 kandydatów na rodziny zastępcze. W powiecie poznańskim mamy tylko jedną specjalistyczną zawodową rodzinę zastępczą, czyli taką, która posiada kompetencje do sprawowania pieczy zastępczej nad dziećmi z niepełnosprawnościami.

To zdecydowanie za mało, bo potrzeby są o wiele większe. Zdarzają się sytuacje, kiedy matka po urodzeniu pozostawia dziecko z niepełnosprawnością w szpitalu. Dlatego będziemy szeroko promować rodzicielstwo zastępcze i uwrażliwiać dorosłych na dramat porzuconych maluchów. W ramach projektu zatrudnimy asystenta osoby niepełnosprawnej, który będzie pomagał osobom z niepełnosprawnością z terenu powiatu poznańskiego w miejscu zamieszkania. Wsparcia ze strony asystenta osoby niepełnosprawnej brakuje w gminach. Mało jest też asystentów rodziny, bo zaledwie 20 na 17 gmin.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 1 marca 2017