Święto muzyki w Mosinie

Michał Urbaniak

– Chcemy pokazać, że istnieje wartościowa muzyka i wcale nie musi być ona niszą – mówi Marek Dudek z Mosińskiego Towarzystwa Gitarowego, które organizuje Dni Artystycznych z Gitarą.

Co wyróżnia Dni Artystyczne z Gitarą od innych tego typu wydarzeń muzycznych?
Zależy nam na tym, aby nasza impreza była prawdziwym świętem dla miłośników muzyki. Nie skupiamy się tylko na koncertach znanych gwiazd, tylko chcemy je obudować innymi formami artystycznymi. W tym roku na przykład organizujemy spotkanie z Krzysztofem i Mikołajem Toczko pod nazwą „Pasja bez imitacji”. Będzie miało ono charakter muzyczno-profilaktyczny, ponieważ obaj panowie będą mówić o tym, jak realizować się twórczo, unikając przy tym choćby używek. Krzysztof Toczko swego czasu był muzykiem Dżemu i doskonale wie, o czym będzie mówił. W tym spotkaniu uczestniczyć będą uczniowie szkół średnich z powiatu poznańskiego.

Co jeszcze przygotowaliście?
Dni Artystyczne z Gitarą to także warsztaty, przeglądy i wystawy sprzętu muzycznego. Tak jak w poprzednich latach, imprezie towarzyszyć będzie Akademia Gitarowych Talentów oraz Ogólnopolski Przegląd Kapel Gitarowych. Chcemy bowiem nie tylko prezentować wykonawców o uznanej marce, ale także dawać szansę młodym. Przygotowaliśmy także dwie wystawy. Jedna z nich będzie poświęcona 50. rocznicy śmierci Krzysztofa Komedy. Dodam, że przed rokiem był w Mosinie Michał Urbaniak, który przygotował specjalny program poświęcony temu wybitnemu artyście.

A jakie gwiazdy wystąpią w tym roku w Mosińskim Ośrodku Kultury?
Wydarzeniem na pewno będzie koncert znanej na całym świecie grupy Kroke. To reprezentanci gatunku world music, mający na swoim koncie współpracę ze Stevenem Spielbergiem, Peterem Gabrielem, Nigelem Kennedym czy też Anną Marią Jopek. Przyjedzie do nas także m.in. Martyna Jakubowicz, której towarzyszyć będzie Mietek Jurecki.

Gwiazdy łatwo zaprosić do Mosiny?
Impreza ma już swoją rangę. Jako ciekawostkę powiem, że swego czasu dzwoniłem z zaproszeniem do nieżyjącego już Jarosława Śmietany. Jak się okazało „złapałem” go wsiadającego do samolotu, bo leciał na koncerty do Stanów Zjednoczonych. Wystarczyło jednak, że powiedziałem o jakie wydarzenie chodzi i natychmiast usłyszałem w słuchawce „tak”. To pokazuje, że muzycy o nas wiedzą. Doskonały PR robi nam m.in. Marek Raduli, który przez pewien czas był nieoficjalnym kierownikiem artystycznym imprezy. Lista tych, którzy pojawili się na dwunastu dotychczasowych edycjach Dni Artystycznych z Gitarą jest zresztą imponująca. Ich zdjęcia z autografami można zobaczyć w Mosińskim Ośrodku Kultury. Biorąc pod uwagę wielkość naszego miasta, ta nietypowa wystawa robi naprawdę kolosalne wrażenie.

Rozmawiał Tomasz Sikorski

W ubiegłym roku w Mosinie zagrał m.in. Michał Urbaniak (Fot. Paweł Demuth)

Piątek – 5 kwietnia 2019 r.
● godz. 10:00
Inauguracja wystawy „Dorobek artystyczny projektu ODAZG 2007-2018”
● godz. 10:30
Spotkania muzyczno-profilaktyczne dla młodzieży szkół średnich Powiatu Poznańskiego–„Pasja bez imitacji” z udziałem Krzysztofa i Mikołaja Toczko /pARTyzant/
● godz. 12:00
Akademia Gitarowych Talentów
Projekt konkursowy gitarzystów klasycznych dla dzieci i młodzieży połączony z warsztatami i lekcjami mistrzowskimi
● godz. 16:30
Konsultacje warsztatowe dla uczestników Akademii Gitarowych Talentów z udziałem Krzysztofa Toczko
● godz. 17:30
Akademia Gitarowych Talentów – ogłoszenie wyników
● godz. 18:30
„Krzysztof Komeda” – otwarcie wystawy
Koncert:
Laureaci Akademii Gitarowych Talentów – wstęp wolny
Carlos Ramirez i Przyjaciele – wstęp wolny
● godz. 21:00
pARTyzant – Krzysztof i Mikołaj Toczko – koncert – wstęp wolny
Jam Session z udziałem gości Dni Artystycznych

Sobota – 6 kwietnia 2019 r.
● godz. 11:00
Lekcje mistrzowskie – gitara klasyczna – Carlosa Ramireza
Warsztaty gitarowe – gitara elektryczna – Krzysztof Toczko
Koncert:
– Łukasz Kuropaczewski, Maciej Frąckiewicz, Bartek Miler
– Zespół KROKE
Bilety w cenie 60 zł do nabycia w biurze MOK oraz na portalu internetowym bilety24.pl
● godz. 22:00
Jam Session z udziałem gości Dni Artystycznych – wstęp wolny

Niedziela – 7 kwietnia 2019 r.
● godz. 10:30 – 15:00
X Ogólnopolski Przegląd Kapel Gitarowych – konsultacje dla zespołów z udziałem Krzysztofa i Mikołaja Toczko
● godz. 16:00
Wystawa i prezentacja sprzętu muzycznego firm: Baton Rouge, La Mancha, Klotz, König & Meyer