MenuMenu główne
Powiat Poznański



Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

Muzeum jest jedynym w Polsce muzeum rolnictwa o statucie narodowym. Ekspozycje plenerowe zlokalizowane sa na ogromnym obszarze 10 hektarów. Jednymi z najciekawszych obiektów muzeum są: dawny park dworski i gospodarstwo folwarczne z zabudowaniami z połowy XIX wieku.

Ekspozycje plenerowe to między innymi – skansen pszczelarski, maszyny i urządzenia związane z przemysłem cukrowniczym, kieraty oraz zestaw urządzeń związanych z zaopatrzeniem wsi i rolnictwa w wodę w tym sprzęt wiertniczy znanej od 1893 roku firmy studniarskiej Jana Kopczyńskiego z Poznania.

Na szczególna uwagę zwiedzających zasługuje kolekcja największa w kraju siedmiu lokomobil parowych. Najstarszą spośród nich jest mała lokomobila angielska Robey & Com. z 1895 roku, najmłodszą zaś wielka lokomobila samobieżna Kemna – Breslau z 1927 roku. Nie mniej interesująca jest kolekcja ciągników używanych w rolnictwie na ziemiach polskich wyprodukowanych przez firmy: Lanz, Deutz, Zetor, Ursus i Fordson.

Na terenie folwarku usytuowana jest ekspozycja prezentująca żywe zwierzęta ras zachowawczych (koniki polskie, owce wrzosówki, kozy alpejskie, woły rasy simentalskiej, kury starych ras i odmian oraz króliki) oraz ogródek zielarski o powierzchni 200m², gdzie obok powszechnie znanych gatunków roślin zielarskich, takich jak: mięta, melisa, tymianek, szałwia, macierzanka, występują również gatunki mniej popularne: wężymord, mydlnica, prawoślaz, czy lubczyk podawany dawniej przez młode dziewczyny ukochanemu by wzbudzić jego miłość lub ruta, z której pleciono wianki dla panien stających na ślubnym kobiercu czy też widoczna z daleka, błękitna lawenda, do dziś używana jako środek do odstraszania moli.

Pod zarządem Muzeum znajduje się położona na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego wieża widokowa o wysokości 22 m – mauzoleum Bierbaumów, pierwszych właścicieli majątku w Szreniawie. W 1993 roku budowla została wpisana do rejestru zabytków. Na terenie obiektu znajduje się ekspozycja ukazująca historię terenów Parku oraz najbliższych okolic od czasów późnego paleolitu, aż po czasy współczesne. Na szczycie wieży czynny jest taras widokowy.

Więcej informacji na temat muzeum znaleźć można na stronie internetowej: www.muzeum-szreniawa.pl

Redaktor: Administrator strony
Opublikowano: 12 lutego 2014