MenuMenu główne
Powiat Poznański



Relacje

W duszach im gra piosenka…

Luboński Festiwal Polskiej Piosenki

Luboński Festiwal Polskiej Piosenki im. Janusza Kondratowicza już jakiś czas temu na stałe zagościł w kalendarzu wydarzeń kulturalnych w powiecie poznańskim. Impreza ma też wyrobioną markę w kraju, o czym może choćby świadczyć, przyznana przez Zarząd Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, nagroda za popularyzację polskiej twórczości. Niestety, w tym roku, za sprawą epidemii koronawirusa i obostrzeń z nią związanych, Festiwal nie mógł się odbyć w tradycyjnej formule. – Wirus jest chwilowym zwycięzcą, ale w naszych duszach nadal gra polska piosenka. Dotkniemy jej dopiero w przyszłym roku, lecz śpiewamy ją codziennie – podkreśla Michał Kosiński, dyrektor artystyczny imprezy.

Wbrew wszelkim przeciwnościom losu, już teraz zrealizowano też kilka festiwalowych projektów. Jednym z nich była kolejna edycja konkursu „Pióro Poetów”. – Zgłosiło się do niej 23 autorów, którzy przesłali 30 tekstów do melodii skomponowanej przez Mietka Jureckiego. To jest nasz nowy rekord! – cieszą się organizatorzy, a jest nim Urząd Miasta Luboń, który wspierają Biblioteka Miejska oraz Luboński Ośrodek Sportu i Rekreacji. Dodajmy, że po weryfikacji merytorycznej przesłanych prac, której dokonała Rada Literacka, laureatką konkursu została Monika Górny z Przyborowic Dolnych. Jej dzieła do utworu skomponowanego przez byłego muzyka m.in. Budki Suflera można było posłuchać w Radiu Poznań.

Bo to właśnie tam w tym roku przeniósł się Festiwal Polskiej Piosenki im. Janusza Kondratowicza. Specjalne audycje – koncerty pojawiły się na antenie 2 i 3 października. Ich prowadzący, Sławomir Bajew oraz Michał Kosiński, spotkali się wówczas z uczestnikami poprzednich edycji imprezy. Na antenie zaprezentowali się m.in. Zosia Banaszak, Maciek Kujawa, Kasia Jakubowska, Zuzia Suliga, Karolina Kram, Agata Frąckowiak, Iga Iglewska, Ania Wardęska, Dawid Zieliński, Ola Śliwińska, Roxana Tutaj, Magdalena Dolska Domek, Marta Śmigielska, Gosia Harendarz oraz Patrycja Serwatka. Jednym z honorowych gości radiowej edycji Festiwalu była też żona Andrzeja Sobczaka.

I to właśnie podczas tych radiowych audycji Michał Kosiński wraz z Bolą Sobczak zapowiedzieli, iż kolejne edycje konkursów literackich „Pióro Poetów” towarzyszących od trzech lat Festiwalowi, będą nosić imię zmarłego w 2011 roku Andrzeja Sobczaka. Młodszym miłośnikom muzyki warto przypomnieć, że to autor tekstów do tak znanych piosenek jak choćby „Dorosłe dzieci”czy „Smak ciszy” grupy Turbo, „Przeżyj to sam” Lombardu, „Hi-fi” Bandy i Wandy czy też „Jak na lotni”, którą śpiewał Andrzej Zaucha. Andrzej Sobczak jest też autorem tekstu do hymnu poznańskiego Lecha, który powstał na podstawie piosenki The Beatles „Yellow Submarine”. Dodajmy, że oba koncerty radiowe można znaleźć na festiwalowym kanale YouTube.

Luboński Festiwal Polskiej PiosenkiLuboński Festiwal Polskiej PiosenkiLuboński Festiwal Polskiej Piosenki to szansa dla młodych artystów (Luboński Festiwal Polskiej Piosenki Facebook)

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 27 października 2020