Wielkie emocje i promocja regionu

tour de pologne - konferencja prasowa

W tegorocznym Tour de Pologne o zwycięstwo walczyć będą najlepsi kolarze na świecie, w tym Michał Kwiatkowski i Rafał Majka. Pierwszy etap 80. edycji tego prestiżowego wyścigu rozpocznie się 29 lipca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Kolarze przejadą też przez dwanaście gmin powiatu poznańskiego – poinformowano na konferencji prasowej, która odbyła się w Urzędzie Miasta.

– Tour de Pologne to wielkie sportowe wydarzenie, a my będziemy jego częścią. To niebywała okazja do promocji naszego regionu. Cieszę się, że mieszkańcy powiatu poznańskiego będą mogli osobiście zobaczyć peleton w akcji. Na organizację imprezy przekazaliśmy ponad 300 tysięcy złotych. Jestem przekonany, że na blisko 200-kilometrowym odcinku wyścigu nie zabraknie wrażeń i emocji – mówił starosta poznański Jan Grabkowski. – Nie przypominam sobie, żeby kolarska impreza tej rangi w ostatnim czasie gościła na szosach powiatu poznańskiego. Jestem przekonany, że wielu kibiców będzie dopingować zawodników – dodał wicestarosta Tomasz Łubiński.

Jubileuszowa edycja Tour de Pologne rozpocznie się w stolicy Wielkopolski. Start honorowy nastąpi w samo południe na placu Marka na terenie MTP, skąd kolarze przejadą ulicą Bukowską w stronę Toru Poznań, gdzie nastąpi start ostry. Następnie zawodnicy wjadą na ulicę Słupską, by ulicami Koszalińską i Biskupińską dojechać do Suchego Lasu. Dalsza trasa pierwszego etapu prowadzić będzie ulicą Meteorytową w kierunku Radojewa, a następnie przez Biedrusko, Bolechowo i Murowaną Goślinę. Drogą wojewódzką 196 zawodnicy przejadą w pobliżu Sławy Wielkopolskiej, a potem przez Rejowiec i Kiszkowo dojadą do Pobiedzisk.

Stamtąd trasa pobiegnie przez Kostrzyn, Środę Wielkopolską, Zaniemyśl, Kórnik i Mosinę, by przez Puszczykowo i Łęczycę dotrzeć do Komornik, a potem do Plewisk i Skórzewa. Po przejechaniu ponad 180 kilometrów w województwie wielkopolskim, kolarze będą finiszować na torze wyścigowym Automobilklubu Wielkopolski w Przeźmierowie, gdzie przejadą jedną rundę o długości 4 kilometrów. Wjazd zawodników na tor planowany jest po godz. 16. – Cieszę się, że po 16 latach ponownie możemy gościć ten prestiżowy wyścig. To doskonała okazja, by promować nasze miasto i to nie tylko wśród miłośników kolarstwa, ale także na całym świecie za pośrednictwem transmisji telewizyjnych – podkreślał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

W podobnym tonie wypowiada się marszałek województwa wielkopolskiego. – Cieszę się, że Wielkopolska będzie gościć tak prestiżowe wydarzenie. Mam nadzieję, że rywalizacja sportowa stanie się okazją do bliższego poznania naszego regionu, który słynie z niesamowitej przyrody, zabytków i wydarzeń kulturalnych – mówił Marek Woźniak. Warto dodać, że jeszcze raz podkreślić, że Tour de Pologne po długiej przerwie wraca do Wielkopolski. – I jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy. Tym bardziej, że do Polski przyjedzie światowa czołówka. Cieszy mnie też udział Rafała Majki i Michała Kwiatkowskiego, którzy są w świetnej formie, co pokazują podczas Tour de France – zapewniał Czesław Lang, dyrektor generalny wyścigu.

– W tegorocznym wyścigu wystartują również m.in. poprzedni zwycięzcy Tour de Pologne: Portugalczyk Joao Almeida, który w 2021 zajął pierwsze miejsce, reprezentujący Francję Pavel Sivakow – zwycięzca 76. edycji wyścigu czy też Belg Tim Wellens, który triumfował w 2016 roku – dodał organizator imprezy.

Po więcej informacji o Tour de Pologne zapraszamy TUTAJ

Redaktor: Natalia Siejek