Życie i dzieło J. Zamoyskiej

rok Jadwigi Zamoyskiej

W siedzibie Fundacji Zakłady Kórnickie odbyła się promocja książki „Generałowa Jadwiga Zamoyska. Życie i dzieło” autorstwa dr Katarzyny Czachowskiej. Jej wydanie ma związek z ustanowieniem roku 2023 – Rokiem Jadwigi Zamoyskiej.

– Jadwiga z Działyńskich Generałowa Zamoyska córka Tytusa Działyńskiego i Gryzeldy Celestyny z Zamoyskich, żona Władysława Zamoyskiego – czołowego działacza Hotelu Lambert, była postacią nietuzinkową, zdecydowanie wykraczającą poza przeciętność, jedną z najwybitniejszych reprezentantek ziemiaństwa, czynnie i mocno zaangażowaną w życie społeczne i polityczne ówczesnej Polski. Ze względu na swoje narodowe pochodzenie i małżeństwo zajmowała centralną pozycję w kręgu arystokracji emigracyjnej i krajowej – pisze Katarzyna Czachowska we wstępie swojej książki wydanej przez Fundację zakłady Kórnickie.

„Generałowa Jadwiga Zamoyska. Życie i dzieło” nie jest pierwszą pozycją poświęconą tej wybitnej Polce. – Wśród ukazujących się dotychczas książek biograficznych na jej temat dominują pozycje wspomnieniowo-hagiograficzne… Celem niniejszego opracowania jest ukazanie tej postaci w kontekście historycznym okresu niewoli narodowej – dodała Katarzyna Czachowska. – Autorka życie i działalność Generałowej opisała ciekawie i integralnie, kładąc nacisk na wyjaśnienie motywów podejmowanych przez nią decyzji oraz wnikając w świat jej uczuć wartości i emocji – czytamy w przedmowie prof. dr hab. Witolda Molika.

Książka „Generałowa Jadwiga Zamoyska. Życie i dzieło” liczy ponad 400 stron, jest bogato ilustrowana i została podzielona na trzy części, dotyczące tradycji rodowych bohaterki, jej działalności w kręgu Hotelu Lambert oraz podsumowującą jej dokonania. Katarzyna Czachowska jest dr nauk humanistycznych. We współpracy z Biblioteką Kórnicką PAN propaguje wiedzę o historii i kulturze regionu. W Zamku Kórnickim organizuje dla uczniów i nauczycieli sesje popularno-naukowe oraz okolicznościowe wystawy i spotkania z osobami zasłużonymi dla życia społecznego i kulturalnego Kórnika.

Opublikowano: 19 maja 2023