MenuMenu główne
Powiat Poznański



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Pomagają już od XII wieku

„Zlot Talentów”, „Malta Strong” i „Wieczór z Aniołami”, to najbardziej znane i popularne imprezy organizowane przez Fundację Polskich Kawalerów Maltańskich i Dom Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie. – Czym się zajmujemy. Łatwiej byłoby chyba powiedzieć, czym się nie zajmujemy. Naszym podstawowym zadaniem jest udzielanie wsparcia osobom z zaburzeniami psychicznymi. Pod tym pojęciem rozumiemy niepełnosprawność intelektualną oraz choroby psychiczne – mówi Jerzy Pelowski, kierownik placówki w Puszczykowie.

Kontynuatorzy tradycji rycerskich
Historia Zakonu Maltańskiego miłośników historii może przyprawić o mały zawrót głowy. Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników Świętego Jana z Jerozolimy, z Rodos i z Malty, bo tak brzmi jego pełna nazwa, wywodzi się od szpitalnego bractwa rycerskiego, założonego w Jerozolimie w pierwszej połowie XI wieku przez włoskich kupców z Amalfii. W pobliżu Grobu Świętego zbudowali oni hospicjum dla pielgrzymów przybywających z Europy. W 1530 roku cesarz Karol V pozwolił zakonnikom osiedlić się na Malcie, gdzie zbudowali port, szpital i warownię. Wtedy też przyjęli oni używaną do dziś nazwę Kawalerów Maltańskich.

6Jerzy Pelowski na tle prac ze Zlotu Talentów

Na czele Zakonu do stycznia 2017 stał Jego Najeminentniejsza Wysokość Książę i Wielki Mistrz Fra Matthew Festing. W Polsce istniały dwie komandorie: od 1187 roku w Poznaniu i od 1610 roku w Stwołowiczach na Litwie. Zakon uznawany jest przez szereg państw za suwerenny podmiot prawa międzynarodowego. Jego nieruchomości, dwie w Rzymie i jedna na Malcie, mają status eksterytorialności. – Zakon ma swoją pocztę, ambasadorów, konsulaty. Rządzi nim wielki mistrz. To wszystko może robić wrażenie, choć prawdę mówiąc na co dzień tego nie odczuwamy – mówi Jerzy Pelowski.

Co robimy? Raczej, czego nie robimy…
Zakon od zawsze pomagał chorym i potrzebującym. I tym do dzisiaj się zajmuje. – Chorym i potrzebującym pomagamy także w naszym Domu Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie. Jesteśmy jakby kontynuatorami tego dziedzictwa, choć rycerzami trudno nas nazwać. Na rycerzy też nie wyglądamy. Ja, tak jak i pozostali pracownicy naszej placówki, jesteśmy tylko osobami wynajętym do pracy – śmieje się kierownik ośrodka. Dom Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie powstał w 2000 roku. – Na początku mieliśmy pod swoimi skrzydłami szesnaście osób. Teraz jest ich 27, w wieku od 25 do 55 lat. W przeszłości mieliśmy też starszych podopiecznych. Rotacja wśród uczestników zajęć jest niewielka. Pięć osób jest z nami od samego początku – mówi Jerzy Pelowski.

3“Wieczór z Aniołami” to cykliczna impreza organizowana przez Dom Pomocy Maltańskiej

Ośrodek jest przeznaczony dla chorych i potrzebujących z gmin Puszczykowo, Mosina i Luboń. – Część z nich dowozimy i odwozimy. Nasi podopieczni są z nami każdego dnia przez osiem godzin. Co w tym czasie robimy? Łatwiej byłoby chyba powiedzieć, czego nie robimy. Przede wszystkim staramy się te osoby przystosować do życia, zarówno w środowisku rodzinnym jak i tym szerszym, społecznym. Te osiem godzin wypełniają więc różnego rodzaju zajęcia. Mamy warsztaty plastyczne, rzeźbiarskie, rękodzielnicze, a nawet ekologiczno-techniczne. Sporo czasu poświęcamy też na trening kulinarny. Tego poniekąd wymaga od nas sytuacja, bo każdego dnia uczestnikom zajęć musimy zapewnić …ciepły posiłek – dodaje kierownik placówki.

Mogą zaprezentować swój potencjał
Dom Pomocy Maltańskiej organizuje też cykliczne imprezy. – Ich organizatorem jest Fundacja, a my je realizujemy. Te najbardziej znane to „Zlot Talentów”, „Malta Strong” i “Wieczór z Aniołami”, w których uczestniczą osoby z niepełnosprawnościami z całego powiatu poznańskiego. „Zlot Talentów” powstał z myślą o zaprezentowaniu potencjału artystycznego, jaki mają w sobie osoby z niepełnosprawnościami. W tym roku odbędzie się już piąta edycja tego przeglądu. Podczas finału artyści prezentują swoje uzdolnienia w takich dziedzinach sztuki jak malarstwo, literatura, film, muzyka czy teatralnej. W tym roku chcemy też dołożyć kategorię fotografia – mówi Jerzy Pelowski.

4“Malta Strong” to zawody wzorowane na imprezach dla siłaczy

– „Malta Strong” to zawody wzorowane na imprezach dla siłaczy, a „Wieczór z Aniołami” to prezentacja dorobku artystycznego placówek z powiatu poznańskiego, przy czym jest ona konkretnie związana ze świętami Bożego Narodzenia. Do tego organizujemy też imprezy o nieco mniejszym zasięgu. Są to m.in. konkursy kulinarne i rękodzielnicze. Do tego ze swoimi podopiecznymi wyjeżdżamy na obozy sportowo-rehabilitacyjne. Uczestnicy naszych zajęć, a przypominam, że to osoby z zaburzeniami psychicznymi, są też pod stałą opieką psychologów. Cała nasza działalność oparta jest na niesieniu pomocy tym, którzy tej pomocy potrzebują. Od czasów średniowiecza niewiele się zatem pod tym względem zmieniło – kończy Jerzy Pelowski.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 20 lutego 2017