MenuMenu główne
Powiat Poznański



Relacje

Propozycje kulturalne

kulturalnie grafika

Na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. W roli naszych recenzentów występują prawdziwi fachowcy. Do wysłuchania konkretnych płyt zachęca Jakub Kozłowski z Wydawnictwa In Rock z Czerwonaka, a gry wybiera dla Was Tomasz Skoracki ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa. Książki to domena Anny Walkowiak-Osowskiej oraz Magdaleny Kozłowskiej z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, a filmy i seriale dla naszych Czytelników ocenia Joanna Sobik z Kostrzyńskiego Kina za Rogiem.

Wszystkie polecane tytuły to ich subiektywny wybór. Czasami są to nowości na rynku, a czasami nasi recenzenci wracają do wydawnictw mających swoją premierę już jakiś czas temu, a do których ich zdaniem warto wrócić. Zawsze będą to jednak pozycje wartościowe, po które warto sięgnąć w wolnej chwili. Liczymy, że ich propozycje będą dla Was pomocne w wyborze danej płyty, filmu, książki czy też gry. Wierzymy również, że w tym naszym kulturalnym kąciku Prasowej17. każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe propozycje poniżej…


MUZYKA: Mogul Thrash „Mogul Thrash”
okładka płytyKolejna zapomniana płyta zespołu, który w swoim czasie nie zawojował sceny. A zgromadził w swoich szeregach naprawdę znakomitych muzyków. Mamy tu bowiem i Jamesa Litherlanda i Johna Wettona czy Molly Duncan, współpracownika takich tuzów jak Eric Clapton i Tom Petty. Skład znakomity, a i muzyka warta zainteresowania. Nie dlatego, że odkrywa jakieś nowe lądy czy rewolucjonizuje styl progresywny. Nie mamy tu zbyt wielu innowacji, płycie brakuje odrobinę charakteru. Sporo instrumentów dętych z jazz rockowym zacięciem, całkiem wyraźnie słyszalny i znakomity bass Wettona, odrobinę mniej zapadające w pamięć wokale, dodatkowo długie instrumentalne pasaże i improwizacje. Nie daje nam to albumu wybitnego, ale przeciętna płyta nagrana przez takich muzyków to nadal płyta przynajmniej intrygująca.
Jakub Kozłowski (Wydawnictwo In Rock z Czerwonaka)

 

KSIĄŻKA: Katarzyna Droga „Niełatwo mnie zabić”
okładka książkiKatarzyna Droga włożyła kij w mrowisko. Napisała beletryzowaną biografię królowej polskiego kryminału wbrew jej wyraźnie wyrażonej woli. Fani twórczości Joanny Chmielewskiej zarzucają tej książce wszystko: skrótowość, nieścisłości, brak stylu Chmielewskiej. Trudno jednak przebić samą bohaterkę opowieści, skoro napisała autobiografię w 7 tomach, a silenie się na jej język to już czyste literackie samobójstwo. Autorka wybrnęła więc idealnie. Zabierając się za ten gatunek, powinna sprawdzić wszystkie drobne fakty i fakciki, to nie ulega wątpliwości. Ale zażarci wielbiciele i tak znaleźliby niedociągnięcia, oni wiedzą przecież, przy jakiej ulicy mieszkała przyjaciółka Chmielewskiej w Danii i jaki kolor krawatów nosił nie-mąż bohaterki. Książkę czyta się lekko i przyjemnie. Jest to po prostu zgrabnie napisana historia silnej kobiety, która na przekór losowi i trudnym czasom nie załamuje się i z uśmiechem na ustach idzie do przodu.
Anna Walkowiak-Osowska (Biblioteka Publiczna w Swarzędzu)

 

FILM: „KOS”
plakat filmuRok 1794. Do kraju wraca generał Tadeusz Kościuszko, który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom. Zadanie schwytania „Kosa” otrzymuje rosyjski rotmistrz Iwan Dunin. Reżyser Paweł Maślona rysuje w swoim filmie gorzki portret Rzeczypospolitej Obojga Narodów końca XVIII wieku. Chłopi traktowani przez swoich panów jak inwentarz żywy, średnio rozgarnięci szlachetkowie, w tle sprzedajni magnaci – i bezwzględni rosyjscy najeźdźcy. Brawurowe kino kostiumowe, świetne aktorstwo, błyskotliwe dialogi – to atuty filmu. Kos został pozytywnie przyjęty przez polskich krytyków, zdobywając dziewięć nagród na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w tym Złote Lwy dla najlepszego filmu, nagrodę za montaż Piotra Kmiecika i nagrodę za drugoplanową rolę Roberta Więckiewicza. W tej pierwszoplanowej występuje Jacek Braciak.
Joanna Sobik (Kostrzyńskie Kino za Rogiem)

 

GRA: „Blask”
pudełko gryBlask to unikatowa i klimatyczna gra w której wcielamy się w poszukiwaczy przygód. Po drodze, przez mroczny świat, będziemy zbierać okruchy światła i ratować przeróżne osobliwe istoty, które dołączą do naszej kompani. W każdej turze zrekrutujemy nowego towarzysza podróży, starając się jak najlepiej połączyć ich moce. Co rundę będziemy też rzucać kostkami, aby aktywować zalety, jakie przynoszą nasi towarzysze… lub ich wady. Chodzi o to, aby dotrzeć do punktów orientacyjnych i zdobywać punkty. Krótko mówiąc, Blask to gra polegająca na dobieraniu kart, rzucaniu kośćmi i kombinacjach. Pudełko zawiera mnóstwo kolorowych kości i dwie plansze do gry zapewniające dwie różne rozgrywki. Czasem trzeba też liczyć na szczęście, ale należy zwracać też uwagę na kombinacje kart. Łatwe zasady, szybka i symultaniczna rozgrywka, dużo kolorowych kostek, a do tego czarno-biały design – polecamy.
Tomasz Skoracki (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych „Kości”)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 10 maja 2024